Zdrowie jest bardzo ważne, ale nadużywanie preparatów leczniczych może mieć niekorzystny wpływ na nasz organizm. Język pewnej kobiety zrobił się czarny i owłosiony, wszystko przez popularny lek.
Zdrowie jest bardzo ważne, jednak stosowanie niektórych preparatów leczniczych może powodować przedziwne efekty uboczne. Pewna kobieta zgłosiła się do lekarza z czarnym i owłosionym językiem, okazuje się, że to może spotkać każdego.
Zdrowie jamy ustnej jest ważne
Lekarze z Missouri w Stanach Zjednoczonych mieli do czynienia w ubiegłym roku z niezwykłym przypadkiem. Zgłosiła się do nich 55-letnia kobieta, której dolegały nudności i nieprzyjemny posmak w ustach, nie to było jednak najgorsze. Język pacjentki zrobił się czarny i owłosiony, wyglądał jak wyciągnięty horroru. Medycy na szczęście wiedzieli, z czym mają do czynienia i zdiagnozowali u niej niezwykle rzadko występującą przypadłość zwaną „lingua villosa nigra” czyli „język czarny włochaty”.
Dolegliwość ta występuje wśród od 0,06 do 13 procent populacji. W podręcznikach do medycyny opisywana jest jako skutek uboczny przyjmowania antybiotyków lub neuroleptyków, lekarze wskazują również, że często występuje u osób, które nadmiernie korzystają z płynów do płukania jamy ustnej. Kobieta, u której lekarze zdiagnozowali tę przypadłość, wcześniej uległa wypadkowi samochodowemu i przyjmowała silny antybiotyk o nazwie minocyklina. To właśnie ten preparat prawdopodobnie spowodował, że język kobiety zaczął wyglądać naprawdę upiornie.
Przypadłość, chociaż niezbyt przyjemna, na szczęście jest czasowa i bezbolesna. „Owłosioną” fakturę nadają językowi pokrywające go malutkie brodawki, mające zwykle około 1 milimetr wysokości. Dzielimy je na brodawki mechaniczne służące do pobierania i rozdrabniania pokarmu oraz brodawki smakowe, które zawierają kubki smakowe. Pomiędzy nimi gromadzą się cząsteczki jedzenia, co powoduje rozmnażanie się bakterii i grzybów. Wszystko razem nadaje charakterystyczny wygląd językowi.
Choć „lingua villosa nigra” może dotknąć każdego, w praktyce to niezwykle rzadko spotykana przypadłość. Najbardziej narażone są na nią osoby zaniedbujące higienę jamy ustnej, długotrwale nadużywające alkoholu, palacze papierosów oraz osoby stosujące silne środki do płukania jamy ustnej.