Zażywała popularny preparat aż jej język zrobił się czarny i owłosiony. Teraz ostrzega innych, każdy jest zagrożony

Zdrowie jest bardzo ważne, ale nadużywanie preparatów leczniczych może mieć niekorzystny wpływ na nasz organizm. Język pewnej kobiety zrobił się czarny i owłosiony, wszystko przez popularny lek.

Zdrowie jest bardzo ważne, jednak stosowanie niektórych preparatów leczniczych może powodować przedziwne efekty uboczne. Pewna kobieta zgłosiła się do lekarza z czarnym i owłosionym językiem, okazuje się, że to może spotkać każdego.

Zdrowie jamy ustnej jest ważne

Lekarze z Mis­so­uri w Stanach Zjednoczonych mieli do czynienia w ubiegłym roku z niezwykłym przypadkiem. Zgłosiła się do nich 55-letnia kobieta, której dolegały nudności i nieprzyjemny posmak w ustach, nie to było jednak najgorsze. Język pacjentki zrobił się czarny i owłosiony, wyglądał jak wyciągnięty horroru. Medycy na szczęście wiedzieli, z czym mają do czynienia i zdiagnozowali u niej niezwykle rzadko występującą przypadłość zwaną „lin­gua villo­sa ni­gra” czyli „język czarny włochaty”.

Dolegliwość ta występuje wśród od 0,06 do 13 procent populacji. W podręcznikach do medycyny opisywana jest jako skutek uboczny przyjmowania antybiotyków lub neuroleptyków, lekarze wskazują również, że często występuje u osób, które nadmiernie korzystają z płynów do płukania jamy ustnej. Kobieta, u której lekarze zdiagnozowali tę przypadłość, wcześniej uległa wypadkowi samochodowemu i przyjmowała silny antybiotyk o nazwie minocyklina. To właśnie ten preparat prawdopodobnie spowodował, że język kobiety zaczął wyglądać naprawdę upiornie.

Przypadłość, chociaż niezbyt przyjemna, na szczęście jest czasowa i bezbolesna. „Owłosioną” fakturę nadają językowi pokrywające go malutkie brodawki, mające zwykle około 1 milimetr wysokości. Dzielimy je na brodawki mechaniczne służące do pobierania i rozdrabniania pokarmu oraz brodawki smakowe, które zawierają kubki smakowe. Pomiędzy nimi gromadzą się cząsteczki jedzenia, co powoduje rozmnażanie się bakterii i grzybów. Wszystko razem nadaje charakterystyczny wygląd językowi.

Choć „lin­gua villo­sa ni­gra” może dotknąć każdego, w praktyce to niezwykle rzadko spotykana przypadłość. Najbardziej narażone są na nią osoby zaniedbujące higienę jamy ustnej, długotrwale nadużywające alkoholu, palacze papierosów oraz osoby stosujące silne środki do płukania jamy ustnej. 

Komentarze